Crohnova Nemoc


Zánětlivé střevní nemoci (IBD) patří do skupiny chronických potíží, jejichž příčinami jsou záněty nebo vředy v tenkém a tlustém střevě. IBD je zkratkou pro "Ulcerativní kolitidu" nebo Crohnovu nemoc, ale může také označovat zánět, enteritidu(střevní katar), ileitidu(zánět kýčelníku), proktitidu(zánět sliznice konečníku)

Ulcerativní kolitida způsobuje tvorbu vředů a zanícení vnitřní vrstvy střeva a konečníku, zatímco Crohnova nemoc je zánět, který zasahuje hlubší úroveň střevní stěny.

Ulcerativní kolitida a Crohnova nemoc mají podobné příznaky. Ty jsou často podobné i jiným potížím například podrážděnému střevnímu syndromu (spastic colitis). Správná diagnóza může trvat určitou dobu.

Crohnova nemoc zasahuje obvykle tenké střevo, velmi často jeho širší část (ileum). V některých případech je zasažené tenké i tlusté střevo. V jiných případech je zasažen pouze tračník (colon / část tlustého střeva). Zřídka může zánět také postihnout ústa, žaludek, dvanácterník, konečník, řiť. Crohnova nemoc jsou chronické potíže, které se mohou znovu opakovat v různých obdobích života. Někteří lidé mají dlouhé období klidu, někdy roků, kdy jsou bez příznaků. Neznáme způsob, kterým bychom předpověděli, kdy období klidu ustane a příznaky se navrátí.Zažívací trakt

Jaké jsou příznaky?

Nejčastějšími příznaky Crohnovy nemoci jsou břišní bolesti, často v nižší pravé části a průjem. Může dojít také k rektálnímu krvácení, úbytku váhy a horečce. Krvácení může být vážné a trvalé, vedoucí k chudokrevnosti(anémii). Dítě může trpět zpožděným vývojem a malým vzrůstem.

Co je příčinou Crohnovy nemoci a koho postihuje?

Je mnoho teorií o příčinách Crohnovy nemoci, ale žádná nebyla potvrzena. Jedna z nich vysvětluje, že nějaký činitel, možná virus nebo baktérie, zasáhne tělesný imunitní systém a spustí zánětlivou reakci v střevní stěně. Ačkoli je hodně důkazů, že pacienti s touto nemocí mají abnormálnosti v imunitním systému, doktoři neví, zda imunitní problém je příčinou a následkem nemoci. Lékaři si myslí, že zde je malý důkaz, že Crohnova nemoc může být zapříčiněna emocionálním strádáním nebo nešťastným dětstvím.

Crohnova nemoc postihuje muže a ženy stejnou měrou a objevuje se v různých rodinách. Kolem 20 procent lidí s Crohnovou nemocí má příbuzného, člena rodiny se stejným druhem zánětlivé střevní nemoci. Často to jsou bratr nebo sestra, někdy rodič či dítě.

Jak může Crohnova nemoc postihnout děti?

Ženy s Crohnovou nemocí, které plánují dítě, mohou být klidné, protože výsledkem obrovské většiny těhotenstvi budou normální děti. Výzkum ukázal, že těhotenství a porod u žen s Crohnovou nemocí probíhá bez problémů. Přesto je dobré pro ženy s Crohnovou nemocí před těhotenstvím prokonzultovat tuto záležitost s lékařem. Děti postižené touto nemocí jsou často vážněji postiženy než dospělí, s nižším vzrůstem a opožděným sexuálním vývojem v některých případech.

Jak je Crohnova nemoc diagnostikována?

Máte-li chronické břišní bolesti, průjem, horečku, ztrátu váhy a anemii, lékař by měl prověřit tyto příznaky Crohnovy nemoci. Lékař by měl provést anamnézu a fyzickou zkoušku. Tato zkouška zahrnuje krevní testy, pro zjištění chudokrevnosti, která je následkem ztráty krve. Zjistí-li vysokou hodnotu bílých krvinek, vše naznačuje zánětu v těle. Vyšetření na lůžku řekne lékaři, jestli dochází k ztrátě krve, nebo jestli tyto příznaky způsobila infekce parazitem či bakterií.

Lékař může provést vyšetření konečníku a střev endoskopem skrz řitní otvor. Během vyšetření může odebrat vzorek tkáně střeva na výzkum pod mikroskopem.

Později můžete obdržet rentgenové testy zažívacího traktu pro stanovení charakteru a rozsahu nemoci. Tyto testy můžou být včetně vyšší gastrointestinální (týkající se žaludku a střev) série ,malé střevní studie, baryum výplachu a střevního rentgenu. Tyto procedury se provádějí pojmutím barya, křídového roztoku do střev. Barium vypadá bíle na rentgen. snímcích a odhaluje všechny abnormality ve střevech.

Jestliže máte Crohnovu nemoc, budete potřebovat lékařskou péči po dlouhou dobu. Váš doktor také bude chtít pravidelně kontrolovat Váš stav.

Jaká je léčba?

Některé léky umí potlačit Crohnovu nemoc, ale v současnosti neexistuje možnost vyléčení. Cílem terapie je kontrola zánětů; úleva břišních bolestí; průjmů a krvácení.

Břišním křečím a průjmům mohou napomoci léky. Lék sulfasalazine často snižuje záněty, speciálně ve střevech. Tento lék může být používán tak dlouho, jak je třeba. Vedlejší efekty jako nucení ke zvracení, zvracení, ztráta váhy, pálení žáhy, průjem, bolení hlavy se objevují v malém procentu případů. Pacienti, kteří nesnášejí sulfasalazin, snášejí příbuzné léky známé jako mesalamine nebo 5-ASA látka. Více závažné případy můžou vyžadovat steroidní léky, antibiotika, nebo léky, které ovlivňují imunitní systém jako azathioprine nebo 6-MP.

Může dieta kontrolovat-řídit Crohnovu nemoc?

Žádná speciální dieta nebyla prokázána jako účinná prevence nebo léčba této nemoci. Někteří lidé zjistili že jejích příznaky se zhoršují s mlékem, alkoholem, ostrým kořením, vlákninou. Ale nejsou zde žádná těžká pravidla pro většinu lidí. Držte se dobré výživné diety a zkoušejte se vyvarovat všech jídel, která by mohla tyto příznaky zhoršit. Velké dávky vitamínů jsou zbytečné a mohou dokonce mit škodlivý efekt.
Velké dávky vitamínů jsou zbytečné a můžou dokonce mit škodlivý efekt.

Váš doktor může doporučit výživné doplňky, zvláště pro děti s vzrůstovým zpožděním. Speciální vysoko-kalorické tekutinové programy jsou někdy užívány pro tento účel. Pár pacientů může opakovaně přijímat potravu žilně. To může pomoci pacientům, kteří potřebují dočasně extra výživu, těm, kde střeva potřebují odpočívat, nebo těm, kde střeva nemohou absorbovat dostatek potravy z jídla přijimaného ústy.

Jaké jsou komplikace Crohnovy nemoci?

Nejčastější komplikací je překážka-ucpání ve střevě. K ucpání dochází, protože tato nemoc má sklon k hrubnutí střevní stěny s otečením, vláknité zjizvené tkáni, zůžení průchodu. Crohnova nemoc také může zapříčinit hluboký vřed zanořený do střeva/skrz střevo obklopené tkání, v sousedních částech střev, v jiných blízkých orgánech jako třeba močový měchýř nebo vagina, nebo do kůže. Tyto tunely/kanálky se nazývají fistula (píštěle). Tyto jsou běžnou komplikací a často jsou spojené s kapsy obsahujícímy infekci nebo absces/hnis (hnisavé ložisko v těle) týka se to i místa u konečníku a řitě. Někdy může být fistule vyléčena léky, ale v hodně případech musí být léčena chirurgicky.

Crohnova nemoc může často vést ke komplikacím které postihnou jiné části těla. Tyto komplikace včetně různých typů artritidy, kožních problémů, záněty očí nebo úst, ledvinové kameny, žlučové kameny nebo jiné nemoci jater a žlučníku. Některé z těchto problémů se ozývají stejně jako střevní příznaky, ale jine můžou být léčeny odděleně.

Je operace vždy nutná?

Crohnove nemoci může operace pomoct, ale nemůže ji vyléčit. Záněty mají sklon se vrátit do míst blízko těch které byly odstraněny. Hodně nemocných pacientů vyžaduje operaci, buď ulevit chronickým příznakům aktivní nemoci, která nereaguje na lékařskou terapii nebo napravit komplikace jako střevní ucpání, protržení, hnisání, krvácení. Odvodnění hnisů nebo resekce (vyjmutí části střeva) jsou častou chirurgickou procedurou.

Někdy je postižené místo odstraněno. Při této operaci, je střevo přerušeno před a nad nemocným místem a rozpojeno.Zřídka se musí něktrým lidem střevo vyjmout(kolektomie) a vytvořit ileostomii (řez kýčelníku skrz břišní stěnu).

Ileostomie, malé otevření je vytvořeno vepřed břišní stěny a konec dolního malého střeva je přiveden kožní povrch. Toto otevření se nazývá stoma (uměle vytvořený otvor mezi dutinami) , průměr je cca 2cm. Běžně je umístěn v pravém dolním rohu břicha. Pytlík/váček se propojí s otvorem na shromaždování odpadu a pacient vyprazňuje váček pravidelně. Většina pacientů žije normální, aktivní život s ostomií.

Skutečnost že Crohnova nemoc se často vrací po operaci je velice zajimavá pro pacienty a doktory, je třeba opatrně zvážit prospěch a rizika operace v porovnání s jinou léčbou. Nezapomeňte, mnoho lidí s touto nemocí pokračuje v prospěšném a produktivním životě. Mezi obdobím aktivity nemoci, se pacienti mohou cítit docela volně bez příznaků.Hodně pacientů jsou schopni pracovat, oženit, rozšiřovat rodinu a fungovat úspěšně doma i ve společnosti.


Další informace

Bleeding in the Digestive Tract and Ulcerative Colitis.
National Digestive Diseases Information Clearinghouse, 2 Information Way, Bethesda, MD 20892-3570; (301) 654-3810. General patient information fact sheets.

Brandt, LJ, Steiner-Grossman, P, eds. Treating IBD: A Patient's Guide to the Medical and Surgical Management of Inflammatory Bowel Disease. New York: Raven Press, 1989. General guide for patients with sections on treatment and descriptions and drawings of surgical procedures. Available from the Crohn's & Colitis Foundation of America.

Hanauer, SB, Peppercorn, MD, Present, DH. Current concepts, new therapies in IBD. Patient Care, 1992; 26(13): 79-102. General review article for health care professionals.

Steiner-Grossman, P, Banks PA, Present, DH, eds. The New People Not Patients: A Source Book for Living with IBD. Dubuque, Iowa: Kendall/Hunt Publishing Company, 1992. Book for patients with sections on diagnostic tests, medications, nutrition, coping with employment and health insurance problems, and IBD in children and teenagers, older adults, and during pregnancy. Available from the Crohn's & Colitis Foundation of America.


Další zdroje

Crohn's & Colitis Foundation of America, Inc., 386 Park Avenue South, 17th Floor, New York, NY 10016-8804; (800) 932-2423 or (212) 685-3440.

Pediatric Crohn's & Colitis Association, Inc., P.O. Box 188, Newton, MA 02168; (617) 244-6678.

Reach Out for Youth with Ileitis and Colitis, Inc., 15 Chemung Place, Jericho, NY 11753; (516) 822-8010.

United Ostomy Association, 36 Executive Park, Suite 120, Irvine, CA 92714; (800) 826-0826 or (714) 660-8624.